Dzień dobry. Jestem pielęgniarką z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. Pracuję w systemie zmianowym 12 godzinnym. Mam pozwolenie lekarza medycyny pracy na system pracy 12 godzinny i pracę w nocny, przy zachowaniu skróconego czasu pracy, co w miesiącu daje jeden dyżur mniej. W związku ze zmniejszoną liczbą dyżurów wielokrotnie w miesięcznych grafikach mam mniej dyżurów nocnych niż inni pełnosprawni pracownicy. Różnica to 1-2 nocki, co powoduje, że jestem stratna 250-500 zł miesięcznie. Zapytałam oddziałową dlaczego daje mi mniej dyżurów niż innym. Odpowiedziała, że mam mniej dyżurów niż inni, bo mniej pracuję (jeden dyżur mniej, dodatkowy urlop). Czy postępowanie oddziałowej jest prawidłowe,czy mogę powołać się na jakiś przepis, że nie powinna tak robić? Stawkę podstawową mam zgodną z innymi pracownikami, jednak na dodatku wynikającym z pracy w nocy jestem stratna. Dziękuję.
Szanowna Pani,
Ilość dyżurów i ich porę ustala pracodawca w oparciu o łączącą go z Panią umowę oraz przepisy prawa. Czas pracy osoby niepełnosprawnej uregulowany jest w Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Art. 15 ust. 2. ww. ustawy stanowi: „Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.”
Jednakże, art. 16 ust. 1 stanowi: „Przepisów art. 15 nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.”
Z takim przypadkiem mamy do czynienia w Pani przypadku.
Ponadto art. 18 stanowi:
„1. Stosowanie norm czasu pracy, o których mowa w art. 15, nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.
2. Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy, o których mowa w art. 15, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.”
Art. 1518 Kodeksu Pracy stanowi:
§ 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 2. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
Przekładając powyższe do Pani sytuacji, skoro lekarz medycyny pracy wyraził zgodę by pracowała Pani w 12 godzinnym systemie pracy oraz na pracę w nocny, nie widzę powodów dla których nie miałaby Pani mieć tyle samo dyżurów w porze nocnej co inni pracownicy. Nie znam jednak treści łączącej Pani z pracodawcą umowy, która to może okazać się kluczowa do odpowiedzi na Pani pytanie.
Nie znając treści Pani umowy, uprzejmie wskazuje, iż jeśli pracodawca zapewnia Pani wypracowywanie pełnych godzin pracy w zależności do wielkości etatu, to nie sposób wymóc na pracodawcy, by więcej godzin pracowała Pani w porze nocnej.
Ilość pracy w porze nocnej jaką Pani obecnie wykonuje, może nie wynikać ze złej woli pracodawcy, lecz organizacji pracy, na którą nie będzie miała wpływu.
iezależnie od powyższego, jak wspomniałem, kluczową kwestią dla odpowiedzi na Pani pytanie może stanowić umowa pomiędzy Panią a pracodawcą. Z uwagi na powyższy fakt, pod rozwagę daję skontaktowanie z najbliższym dla Pani miejsca zamieszkania punktem Nieodpłatnych Porad Prawnych, gdzie będzie Pani mogła spotkać się bezpośrednio z prawnikiem i pokazując umowę o pracę. Informacje o takich punktach uzyska Pani w urzędzie miasta lub starostwie.
Z poważaniem
Marek Ners
Prawnik